Fák
1–12 termék, összesen 55 db
MAgnolia concinna ‘Liliput’ – Liliput törpe liliomfa Újdonság !
A Magnolia concinna faj talán a nálunk is elterjedt 'Sunrise' fajta miatt ismerős lehet . Mi a Green Damond nevű fajtájáról jutottunk hozzá nagybb mennyiségű csíraképes maghoz , majd szépszámú utódhoz. Már az első években felfigyeltem egy apró, szabályos gömb formájú bokrot növesztő példányra, Ezen a negyedik évtől egyre több apró virág jelent meg, amik eleinte a fajra jellemző módon zöldesfehér színűek, majd idővel teljesen kifehérednek, A növény saját gyökerén , enyhén meszes szántóföldön 8. évében érte le 1 m-es átmérőt, Azt gondolom , hogy a LIliput fajta kategóriát alapított a Magnóliák között. Törpe növésű, szabályos formájú, relatíve igénytelen , de a nyári öntözést meghálálja. .
Magnolia x ‘Cirmi’ – Cirmi liliomfa ÚJDONSÁG!
A Plantheon diszfaiskola ezen új fajtája a híres Sunsation fajta utóda. Növekedése saját gyökéren , enyhén meszes szántó földön is kielégítő, sűrű lombozatú, közepesen lassú fejlődésű, bokor természetű. Hasonlóan az anyafajtájához későn , elhúzódóan és nagyon gazdagon virágzik. A virágok világossárga alapszín mellett sok rózsaszín árnyalatot is mutatnak és a fajta fő jellegzetessége a feltűnő és szabályos rózsaszín csikozottság, ami kivételes tulajdonság az eddig ismert fajtaválasztékban . A galéria képeken is látható temérdek bimbó, és változatos bimbó méret biztosítéka a gazdag és hosszú virágzási periodusnak.
Magnolia x ‘Late Date’ – Late Date kései hibrid liliomfa ÚJDONSÁG!
Erős növésű, törzses fa kialakítására alkalmas új hibrid fajta a Plantheon faiskola nemesítő műhelyéből . A anyafajta a M. x brookliniensis Yellow Bird, és ez az utóda teljes mértékben hasonlít is rá ,ami a növény habitusát és egyéb számos jó tulajdonságát illeti. Így tehát ez is jó mésztűrésű, liszthatmatra mérsékelten fogékony , egyenes sudaras koronát nevel, és egészen későn kezd virágozni , nagy valószínűséggel elkerülve ezzel a kései fagyokat. (A beporzó fajtában nem vagyok biztos de mivel a hosszú karcsú bimbó valamilyen liliflora típusra utal és mivel van is egy kisebb erdőnk a közelben a Betty fajtából , így hát erre gyanakszom .) A Late Date ( jelentése: kései randevú) fajta virága azonban egészen meglepő mértékben más, mint a sárga virágú anyafajta esetében! Először is a virágbimbók karcsúak elegáns formájúak és hosszabbak , színük pedig az időjárás függvényénem ciklamen -és lazacrózsaszin között váltakozhat. A virágzás nagyon kései, lefolyása elnyújtott az utolsó virágok a lomblevelekkel megjelenésével együtt nyílnak ki. Ezt a fajtát elsősorban azoknak ajánlom , akiknek fontos a virágnyílás biztonságos lefolyása , teszik a finom sárgás -rózsaszin színárnyalat és nagyobb , árnyékadó fát szeretnének felnevelni , .
Díospiros kaki ‘Tipo’ – Tipo ébenszilva ( kaki “szilva”)
Öntermékeny kisméretű mediterrán fa, melynek fagytűrése régóta bizonyított. Rendszeresen és bőségesen terem. Fanyar termései utóérést követően fogyaszthatók . A gyümölcs az áruházak egzotikus gyümölcsei között , különböző nevek alatt mindenki számára ismerős lehet. A növény maga, jelentéktelen virágai ellenére igen dekoratív, lévén jó évjáratban gyönyörű őszi lombszíneződése, és fán lógó termés tömege is látványos . A Tipo fajta igen nagy gyümölcsű, kissé kupos alakú, természetesen magtalan!
Ceiba speciosa – brazil hernyóselyemfa ÚJDONSÁG !
HA valami, akkor ez a szubtrópusi növény igazi kuriozum a hazai dísznövény kínálatban! A brazil hernyóselyemfa virágzása nagyon látványos, a tenyérnyi rózsaszinű virágok kora tavasszal még lombfakadás előtt nyílnak, majd az öklömnyi tokterméseiből hernyóselyemre hasonlító pamacsok bújnak elő egy-egy borsónyi fekete magot cipelve magukkal. A Ceiba lombhullató növény, akár nagyra is képes megnőni , és a wikipedia adata szerint -7 C-ig tűri a fagyot. Levelei tenyeresen összetettek, vastagabb ágain idővel tüske szerű kinövések képződnek . Hosszútávú személyes tapasztalatunk még nincsen ezzel különleges újdonsággal . Azoknak ajánlom, akik szeretik a kihívásokat , nagyon védett kerti helyet vagy fagymentes teleltetést ( fényre télen nincsen szükség ) tudnak biztosítani a fának .
Magnolia kobus – kobói liliomfa
A liliomfák között hazánkban a legismertebb, igénytelenként számon tartott faj a japán Kobo szigetről származó M. kobus. Sok nagy és idős példány bizonyítja országszerte, hogy a köztudattól eltérő kedvezőtlenebb körülmények között is szépen díszlik. A M. kobus nagy termetű , terebélyes koronát nevelni képes árnyékadó faként is számításba jöhet, de mégsem nő elviselhetetlenül nagy méretűre , ami egy házi kertben már problémát vagy kárt okozhatna. Ez a faj egyike a legmésztűrőbb változatoknak! Jó termőképességű, kb 7,5 pH kémhatású talajokban is, kifogástalanul fejlődik . Virágai a szépségversenyben nem szerepelnek az élmezőnyben, de a lombtalan koronát ellepő egyszerű fehér virágok nyílása , mégis csak ünnepnek számít március végén, vagy április elején. Hazai viszonyok között is bőségesen szokott csíraképes magot teremni, ezért szinte mindig magoncokat lehet, relatíve olcsón vásárolni . Ezeknek a növényeknek legalább 5-6 év fejlődés szülséges az első virágok megjelenéséig , de attól fogva rendszeresen és bőségesen virágzik . Az ivaros szaporítás miatt egy egyes példányok tulajdonságaiban kisebb eltérések lehetnek. Vonatkozik ez a virágok alakjára , árnyalatára, de a lombozatra is . pl.: a megosztott fényképen egy extra pirosan kihajtó példány látható, de ez a szín is elzöldül a nyár során.
Cercis siliquastrum – európai júdásfa
Bár a júdásfa mediterrán jellegű fa vagy nagyobb bokor , Baranyában gyerekkorom óta ismert , és ültetett növény. Ezzel azt akarom mondani, hogy a fagytűrése bízonyított, és aki valami szokatlan és látványos növényt keres magának számolhat ezzel is.. A judásfa meglepő módon egyféle "bab". Ez azt jelenti, hogy a pillangósvirágúak csalágjába ( Fabaceae) tartozik épp úgy mint a fehér akác , meg a lóhere. Nem csak a virágok szerkezete azonos , hanem a belőlük fejlődő hüvelytermés is. A judásfának van egy , a babok közöt egyedülálló tulajdonsága, nevezetesen, hogy tavaszzal a temérdek virág bimbóját nem vékony, egy éves veszzőkön vagy friss hajtásokon hozza hanem az idősebb fás részeken közvetlenül és bárhol. A rózsaszin. virágok tömege tavaszzal még lombosodás előtt jelenik meg . a jóval később kibúvó levelek jellegzetes vese alakúak semmivel össze nem téveszthetőek. Meleg száraz domboldalakra különösen ajánlom.
Asimina triloba x 2 db – indiánbanán ( pow-pow) termő pár
Az Asimina triloba ( indiánbanán) napjainkban kezd szélesebb körben is egyre ismertebbé válni. ez az észak-amerikai növény azon kevesek eggyika amelyiknek a termését nem csak meg lehet enni, hanem meg is éri megenni , ugyanis tényleg eléggé nagy és eléggé finom is hogy legyen rajta mit szeretnünk ( a finom gyümölcs illat meg csak ráadás! ) Maga a növény nem igényes, ezt 15 év tartási tapasztalat mondatja velem, ennek ellenére növekedése elégé lassú. sok évnek kell eltelnie, hogy egy 3 méteres tojásdad alakú bokorfánk legyen . Kb 1.5 m-es korában kezdi megmutogatni a terméseit . A növényhez képest nagy , hoszúkás levelek tüggőlegesen lógnak a az ágakon és eleinte évekig aggódtam azon, hogy biztosan hervadnak , öntözni kellene....:) Nem ez az Asiminának "alapértelmezett " beállítása,ennek ellenére extra szárazságban az öntözést meghálálja különösen terméskötés után ! Semmilyen károsítót vagy betegséget nem láttam még rajta. termése szeptemberen érik , nagy sikerrel szoktam vele körbehaknizni a baráti társaságaimat . Őszi lombszíne szép aranysárga .
Sale! 43 200 Ft 33 600 Ft Kosárba teszem
Cornus mas ‘gyümölcsfajták’ 2×6 db – húsos som oltványok “S” méret 12 db sövény csomag
Fajtáink közül a SWETLANCZOK és a MACROCARPA fajtákból csináltunk kis cserepes oltványokat is a könnyebb szállíthatóság és a megfizethetőség érdekében. Mindkét említett fajta igen nagy, piros termésű, és érési időben jól kiegészítik egymást . A húsos som önmagában is terem , de a terméskötést elősegíti az idegen megporzás, ezért ezeket a kisebb, olcsóbb növényeket párosával kínáljuk . Sövénynövény keresés közben ritkán vetődik fel megoldásként a a húsos som ( Cornus mas), pedig ez az igénytelen, honos cserje is kínálja magát. Szinte bármilyen még kezelhető méretű nyírt vagy nyíratlan sövény kialakítható belőle.Igaz, hogy nem örökzöld, de rengeteg sárga virágainak koraiságuk miatt is nagyon tudunk örülni, és csonthéjas bogyó termése sok féle feldolgozása alkalmas. A magonc növények is teremnek , de ezek gyümölcsmérete és terméshozama messze elmarad a nemesített som gyümölcsfajták oltványaihoz képest! Ebben a kedvezményes árú csomagban a nemes somok ára alig valamivel több mint egy közönséges magoncé, de évtizadekig adják atz a plusz minőséget amire ennyit megéri áldozni. Sövényszerű vonalas telepítés esetén a tőtávolság 0.5- 1.5 m között bármi lehetséges ( pénztárca- és türelem függő) így a 12 db növény 6-18 fm-re lehet elegendő.
Cornus mas ‘gyümölcsfajták’ x 2 db – húsos som oltványok “S” méret
Fajtáink közül a SWETLANCZOK és a MACROCARPA fajtákból csináltunk kis cserepes oltványokat is a könnyebb szállíthatóság és a megfizethetőség érdekében. Mindkét említett fajta igen nagy, piros termésű, és érési időben jól kiegészítik egymást . A húsos som önmagában is terem , de a terméskötést elősegíti az idegen megporzás, ezért ezeket a kisebb, olcsóbb növényeket párosával kínáljuk .
Magnolia x brookliniensis ‘Calliope’ MT – Calliope magas törzsű,sárga liliomfa ÚJDONSÁG!
A világviszonylatban is legnépszerűbb, nálunk is piacvezető, sárga virágú Yellow Bird nevű, Magnolia fajtának kertészetünben több, magról nevelt önbeporzásból és/vagy keresztezésból származó utódját neveljük. Egyes példányok esetében 5-6 évet kellett várnunk az első virágok megjelenésére, de most már elmondhatjuk, hogy megérte! Hála a genetikai sokféleségnek az eredetileg tisztán sárga anyafajtának megjelent egy, a sárga színt több kevesebb rózsaszinnel kombináló utódja is . Az 5-6 cm-es sárga szírmok fövétől kindulóan, bimbós állapotban még vörössesbarna bemosódás látszik, ami a kinyílás során egyre világosabb , egyre rózsaszínűbb árnyalatot ölt. A mindenkori színárnyalat itt is függ az aktuális időjárástől a fényviszonoktól és természetesen a növény kondiciójától is . Bátran ki merem jelenteni, hogy ilyen szín és egyébb tulajdonság kombináció a liliomfák világában még nem bukkant fel sehol máshol a világban, pedig árgus szemmel figyelem a nemesítési eredményeket internet szerte.... A Calliope fajta ,mint növény, teljes mértékben hordozza a Yellow Bird fajtára jellemző kedvező tulajdonságokat : Virágzása igen kései a virágzási szezonon belül, tehát a virágok elfagyásának a veszélye nagyon kicsi, a növény nem kényes, erős növésű, betegségeknek ellenálló. A mésztűrő alanyra oltott példányok, ma már ezt is tudjuk , már az első évtől hajlamosak virágokat hozni!
Prunus serrulata ‘Royal Burgundy’ – vöröslevelű kései díszcseresznye
A japán díszcseresznyék ( Sakura) régi, legismertebb és legkedveltebb fajtája a 'Kanzan ' . A fényképeken a virágokra fókuszálva sokan vélhetik úgy, hogy: Hát hiszen, én ezt ismerem ! Valóban! A 'Royal Burgundy 'fajta szakasztott mása az előbbinek , azzal a különbséggel ,hogy ennek vörös bordón hajtanak ki a levelei és a kondíciók függvényében ez a lombszín többé - kevésbbé egész nyáron át meg is marad. Középnagy , tölcséralakú koronát nevel, virágzása dömping szerűen bőséges. Őszi lombszíne narancsos -sárgás-piros, tehát szinte minden évszakban mutatós növény.